הבן או הבת מגיעים לפרקם? אתם מעוניינים למצוא להם שידוך הולם? בשעה טובה, אתם עומדים לפני תהליך חשוב ומבורך. על מנת שתוכלו למצוא לבנכם או לבתכם את השידוך הנכון, ישנם מספר דברים שרצוי שתיקחו בחשבון:

  1. מדובר בשידוך עבור הבן או הבת שלכם, ולא עבורכם. דעתכם בנושא ועצותיכם חשובות ויש לכבד אותן, אך בסופו של דבר, על מנת שמן השידוך ייווצרו חיי נישואים מוצלחים, הבחירה צריכה להיות שלהם ולא שלכם, והחיפוש צריך להיות מותאם למה שטוב עבורם ולא עבורכם.
  2. אין צורך להיות לחוצים אך גם לא כדאי להיות שאננים. הליך השידוך עשוי לקחת זמן, עד שתימצא ההתאמה, לכן כדאי להתחיל אותו מוקדם. יחד עם זאת, אין ללחוץ על הבן או הבת לקחת החלטה שהם אינם מוכנים לה, כיוון שכניסה לחיי נישואים משותפים צריכה להיעשות מתוך לב שלם.
  3. היו כנים במידע שאתם מוסרים לשדכן על הבן או על הבת שלכם. אל תנסו לייפות את המציאות לטובת מה שלדעתכם יקנה להם נקודות זכות אצל אחרים. בצורה כזאת יהיה קשה מאוד למצוא התאמה אמיתית.
  4. הציעו לשדכן תשלום או תמורה לעבודתו על פי הנהוג אצלכם, אך אם הוא מסרב לכך כבדו את בקשתו. מילה טובה על המאמץ שהוא משקיע, גם אם דחיתם את הצעתו, תתקבל תמיד בברכה.

וכאשר הילדים לוקחים את השידוך לידיים

לא בכל המגזרים נהוג שיוזמי ומוציאי השידוך לפועל הם ההורים, שכן במקרים רבים הצעירים עצמם הם אלו שפונים לשדכן או לשדכנית על מנת למצוא את בן או בת זוגם לעתיד. אם אתם אלו שיוזמים את המהלך, יש לנו כמה עצות חשובות גם עבורכם:

  1. אמנם אתם יזמתם והובלתם, אך לא כדאי שתעברו את התהליך לבד. אנחנו לא מציעים שתתייעצו עם כל החברים, האחים והמכרים לגבי כל שלב בדרך, אך כדאי לשתף את הוריכם בתהליך. הם מכירים גם אתכם, גם את התהליך, וגם את הדרישות המגיעות עם חיי הנישואים, ובסופו של דבר גם הם יהפכו לחלק מהמשפחה אליה תיקשרו בברית הנישואין.
  2. כמו שייעצנו להורים שלכם לעיל, חשוב מאוד לא לייפות את המציאות, לא לנסות לרצות את הצד השני ובטח שלא לשקר. האמת תמיד תצא בסוף לאור, ומעבר לכך, התאמה שתתבסס על שקר עשויה להוביל לחיי נישואים שסופם כישלון.
  3. אם נהוג אצלכם לעבור מספר פגישות ואתם מתלבטים ומתייעצים עם השדכנים – הקשיבו לעצות שלהם, נסו ללמוד מבעלי ניסיון, אך אל תהססו לומר להם שאתם מתלבטים או שהשידוך אינו מתאים לכם. עדיף לעצור את התהליך בשלב מוקדם מאשר לגרור את ההתלבטות ולגרום עוגמת נפש גדולה יותר לצד השני.
  4. מצד שני – קחו אוויר והקדישו מחשבה להחלטה שלכם גם אם ברגע הראשון נטיית הלב שלכם היא לומר כן. בחנו תמיד את ההתאמה בשלל היבטים, במיוחד בחינוך שקיבלתם, בערכים המשותפים, בתפיסת העולם ובתחומי העניין שאתם חולקים.