גברים ונשים רבים מסמנים להם כמטרה את יום נישואיהם ולא חושבים כלל על היום שאחרי.  לבוא בברית הנישואין זו אמנם מצווה וזכות גדולה, ומדובר ביום מאושר לכל הדעות, אך זהו רק קו הזינוק אל חיים משותפים יחד, חיים הכוללים יצירת משפחה, התפתחות אישית, זוגית ומשפחתית, התמודדות עם ענייני פרנסה ועם שאר קשיי היומיום.

במציאת בן או בת הזוג המתאימים לכם לנישואים, יש לחשוב על הטווח הארוך, על החיים יחד לאורך שנים רבות בשלום בית, בהערכה ובתמיכה, ולא רק על ההגעה ליום הנישואין. שידוך מוצלח אינו שידוך שהביא את המשתדכים לחופה וקידושין, אלא כזה שיצר חיי נישואים יציבים ומאושרים עשרות שנים קדימה.

הדרך אל השידוך הנכון

תהליך השידוך כולו בנוי על פי מטרות אלו – מציאת בן הזוג המתאים לחיים משותפים. לכן מתבצע התהליך על ידי צד שלישי, השדכן, אשר מנטרל את השיקולים שאינם רלוונטיים לבחירה. כאשר נעשית פנייה לשדכן, ראשית עליו להכיר את הפונה, מי הוא, מה העולם ממנו הוא בא, המשפחה בה גדל, ומה הדברים שחשובים לו.

בהתאם לכך ימצא השדכן עבורו את השידוך המתאים, כאשר גם מתוך הדברים שציין שחשובים לו, יידע להדריך או לייעץ מה חשוב יותר ומה חשוב פחות. רוב הפונים, למשל, יבקשו שבת הזוג שתשודך להם תהיה טובת מראה. אך שדכן יכול לתת דגש על דרישות נוספות שעשויות להיות משמעותיות הרבה יותר בחיים משותפים יחד, וליצור את ההבדל בין חיים מלאי ויכוחים ומחלוקות, לחיים בהם שוררים שלום בית ואהבה.

כחלק מהתהליך, מלווה השדכן את בני הזוג ומדריך אותם בשלבי ההיכרות זו עם זה ועד הכניסה לחיי הנישואים. מטרת השדכן היא לעזור למשתדכים לראות אם ישנה התאמה ממשית ביניהם, אם מוצאים חן הם אחד בעיני השני, ולעזור להם עם לבטים או שאלות.

מה חשוב במציאת שידוך?

רוב הדרישות לקראת מציאת שידוך עוסקות בנושאים כמו הייחוס המשפחתי, הבריאות, המצב הכלכלי של המשפחה, החינוך והשקפות העולם וכדומה. לאחר שימצא השדכן לצורך התאמה, ראשית יעדכן את הפונים בנתוני השידוך שמצא ויקבל את הסכמתם. כמובן שכל שדכן שמכבד את עצמו צריך למסור מידע אמיתי ומהימן, שכן חיים משותפים מוצלחים יתבססו אך ורק על כנות ואמת.

בהמשך, במקרים רבים רק לאחר פגישה בין הורי שני הצדדים, יגיע שלב הפגישה בין השניים, בו ישוחחו ויבחנו אם יש ביניהם מן המשותף, ואם הם רואים אחד בשני שידוך מתאים וראוי. ההתקדמות לאחר הפגישה הראשונה תלויה במגזר או בפלג הדתי אליו שייך הזוג, ישנם פלגים בהם מתבצעת פגישה קצרה אחת בלבד, באחרים הפגישה הראשונית ממושכת יותר וישנם גם פלגים בהם מתבצעות מספר פגישות המאפשרות לזוג להכיר יותר לפני שהם מביעים את הסכמתם.

לרוב,  כשהתהליך נמשך על פני כמה פגישות, משמש השדכן גם כיועץ ואפילו כמעין פסיכולוג, כאשר אחד הצדדים יכול לשתף אותו בהתלבטויותיו. תפקידו של השדכן אינו להביא לכדי שידוך מוגמר בכל מחיר, כיוון שזה ישרת רק את ההגעה לחופה עצמה ולא את המטרה האמיתית שהיא חיי נישואים מוצלחים.

על השדכן להקשיב באמת לצרכים הנמסרים לו, להתלבטויות ולהיסוסים שעולים. עליו לדעת לכוון את הצעירים לכדי החלטה שתתאים להם באמת, לעזור להם להבחין בין העיקר לטפל וללמד אותם מהן הנקודות החשובות יותר ליצירת משפחה וחיים ארוכים יחד.

עם זאת, אם מבין השדכן כי אין התאמה בפועל, על אף ש’על הנייר’ השידוך נראה נכון ומתאים, עליו לכבד את הצד המתלבט כיוון שרק התאמה בפועל תביא לנישואים מוצלחים בפועל. במקרים כאלו על השדכן להבין שזו לא ההתאמה הנכונה, ושעליו למצוא שידוך חדש ונכון יותר.